Dantų implantai reikalauja didelių investicijų: tiek finansų, tiek laiko atžvilgiu. Todėl norint, kad implantai tarnautų kuo ilgesnį laiką, yra svarbu užtikrinti tinkamą jų priežiūrą. Visų pirma, yra būtini reguliarūs vizitai pas odontologą. Dantų gydytojas įvertins, ar Jūs tinkamai prižiūrite savo dantis, ar neretėja kaulas aplink danties šaknį, ar nesivysto uždegimas, ar taisyklingas sąkandis. Kitas labai svarbus dalykas norint užtikrinti implantų ilgaamžiškumą, tinkamas burnos higienos laikymasis. Šiame straipsnyje aptarsime, su kokia dantų pasta yra rekomenduojama valyti dantų implantus.

Pirmiausia, reikėtų vengti dantų pastos, turinčios savo sudėtyje didelį kiekį abrazyvinių medžiagų. Abrazyvai valo ir poliruoja dantų paviršių, pašalina pigmentines dėmes, apnašas. Tačiau kartu ir kenkia dantims, nes braižo emalį. Tad siekiant išvengti dantų implanto subraižymo, patariama vengti balinamųjų, rūkantiems žmonėms skirtų pastų, nes jų sudėtyje abrazyvinių medžiagų yra ypač daug.

Antra, reiktų žinoti, kad fluoro poveikis natūraliems dantims ir titano implantams yra skirtingas. Jau nuo senų laikų žmonės naudojo dantų pastą, turinčią fluoro, siekdami apsaugoti savo natūralius dantis nuo karieso. Dantų implantai šios problemos neturi, nes jų paviršius yra apsaugotas nuo ėduonies atsiradimo. Tačiau atlikti tyrimai parodė, jog dantų pastoje esanti aukšta natrio fluorido koncentracija (>3.0) ir žemas pH panaikina ant implantų esantį oksido sluoksnį, apsaugantį titano paviršių nuo karieso. Kai šis oksido sluoksnis panaikinamas, implantas tampa nebeatspariu korozijai. Mokslininkas Marcelo Bighetti Toniollo atlikęs stebėjimus nustatė, kad 0,05 % NaF tirpalas (230 ppm) yra saugi norma žmonėms, turintiems titano implantus.

Kalbant apie fluoro poveikį dantims, reikėtų išskirti dvi jo rūšis: neorganinį (pavyzdžiui, natrio fluoridas) ir organinį (amino fluoridas). Biologinis fluoro įsisavinimas turi didelę įtaką užkertant kelią ėduonies atsiradimui. Organinis fluoridas šiuo klausimu yra pranašesnis prieš neorganinį, nes jo biologinis įsisavinimas yra kur kas geresnis. Lyginant su natrio fluoridu, amino fluoridas turi daugiau remineralizuojančių medžiagų, padedančių atstatyti mineralų balansą dantų emalyje ir suteikiančių viršutiniam danties emalio sluoksniui tvirtumo bei patvarumo.

Tad kitą kartą rinkdamiesi dantų pastą turėtumėte atkreipti dėmesį ir stengtis, kad joje būtų kuo mažiau abrazyvų, kad fluoras būtų organinis, o jei tokio nepavyksta gauti, kad natrio fluorido koncentracija būtų kuo mažesnė ir neviršytų saugios 0.05% ribos. Tokiu būdu Jūs dar vienu žingsniu prisidėsite prie savo implantų tarnavimo ilgaamžiškumo.

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Tomo Stumbrio odontologijos klinika, www.dantugydytojas.lt