Svarbią vietą burnos higienoje užima dantenų masažas. Jis pašalina užsistovėjusį kraują dantenų audiniuose, greitina medžiagų apykaitos procesus ir gerina kraujotaką. Daugelis mokslininkų pelnytai dantenų masažą vadina viena iš efektyviausių dantenų ligų (gingivito, periodontito, arba parodontozės) profilaktikos priemonių. Taisyklingai atliekamas masažas didina dantenų atsparumą jas erzinantiems veiksniams, standina dantenų audinius ir geriau jas maitina, nes padidėja dantenų kraujagyslių sienelių tonusas, suaktyvinami nauji rezerviniai kapiliarai.

Dantenas galima masažuoti tik tada, jei burnoje nėra dantų atplaišų, likusių neištrauktų dantų šaknų ar nekokybiškų plombų, jei dantenų nedirgina protezuoti dantys. Taip pat dantenų masažuoti negalima, jei yra stiprus uždegimas, pūliuojančios dantenų kišenės. Jei dantenos pūliuoja, masažuoti jokiu būdu negalima, nes taip galima pažeisti ir užkrėsti gilesnius dantenų sluoksnius.

Galimi keli dantenų masažo būdai: glostymas, trynimas ir spaudimas (kompresija). Glostymas yra būtinas masažo pradžios ir pabaigos elementas. Prieš masažą dantis reikia išsivalyti ir praskalauti. Glostoma dviem pirštais – smiliumi ir nykščiu, iš išorės (nuo žando) masažuojama nykščiu, o iš vidaus (prie liežuvio) – smiliumi. Glostoma ritmingai ir švelniai, nespaudžiant dantenų audinių. Kad pirštai geriau slystų, galima sutepti pirštus be tokiu aliejumi, tačiau didesnę naudą duotų aliejai, turintys priešuždegiminių savybių (pavyzdžiui, arbatmedžio) ar naudingų maistinių medžiagų (pavyzdžiui, sėmenų). Taip pat galima naudoti profilaktines dantų pastas, išspaudžiant 2-2,5 cm dantų pastos ar dantenų gelio kiekį ant dantenų ir švelniai įtrinant. Dantų pastos ar dantenų geliai labai tinka, kai dantenos kraujuoja, yra užtirpimo požymių, nes per gleivinę ir dantenų audinius gerai pasisavina jose esantys vitaminai ir veikliosios medžiagos (atsiminkite, kad ir kitos, ne tokios naudingos, sudėtinės dantų pastos dalys).

Jei yra kokių dantenų problemų, pradedama masažuoti nuo sveikos dalies. Pavyzdžiui, jei yra užsistovėjusio kraujo požymių prie krūminių dantų, dantenos pradedamos masažuoti nuo priekinių dantų, paskui palaipsniui pereinama prie galinių. Sveikos dantenos masažuojamos šiek tiek stipriau nei probleminės, kurios masažuojamos ypač atsargiai ir švelniai. Visada reikia atsiminti limfos ir kraujo tekėjimo kryptį, todėl apatinio žandikaulio dantenos masažuojamos iš viršaus į apačią, t.y. Nuo dantų žemyn, o viršutinio žandikaulio – iš apačios į viršų. Bet kokiu atveju, pradėkite dantenų masažą švelniai ir atsargiai, o po kurio laiko, kai dantenos pripras, galėsite masažuoti smarkiau.

Dantenų trynimas – intensyvesnis dantenų masažo metodas. Jis gali būti tiesioginis ir netiesioginis. Tiesioginis – kai pirštais trinamos pačios dantenos, o netiesioginis – kai dantenos trinamos per žandą (kartu naudojama dantų pasta arba dantenų gelis). Skirtingai nuo glostymo, kai dantenos glostomos aukštyn arba žemyn, trinama koncentriniais sukamaisiais judesiais: iš pradžių beveik vienoje vietoje, vėliau spiralės skersmuo didėja, kartu stiprėja dantenų spaudimas.

Smiliumi ir nykščiu apimame dantenas (vienas pirštas iš vidaus, kitas – nuo žando) prie priekinių dantų ir švelniai spausdami judame link galinių dantų švelniais sukamaisiais judesiais. Sukamaisiais todėl, kad tai yra paprasčiausias masažo būdas, atkartojantis maisto kramtymo judesius. Pramasažuoti reikia kiekvieną žandikaulį. Pirštai turi judėti nuo dantų iki dantenų pagrindo, t.y. masažuojant viršutinio žandikaulio dantenas, iš apačios į viršų, o masažuojant apatinio žandikaulio dantenas – iš viršaus į apačią. Masažuojant turi neskaudėti, ir tuo remiantis reguliuojamas pirštų spaudimas. Dantenų trynimu pagerinamas limfos ir kraujo tekėjimas, pagreitinamas naudingų medžiagų įsisavinimas.

Dantenų spaudimas, arba kompresija – dantenų spaudymas nykščiu ir smiliumi, kažkiek primenantis judesį, kuriuo išspaudžiamas kauliukas iš gerai prinokusių vaisių (vyšnių). Vienas dantenų plotelis, kiek apima pirštai, spaudomas 5-7 sekundes, po to pereinama prie gretimo plotelio. Kiekvienam žandikauliui skiriama po 1,5-2 minutes. Kompresinis dantenų masažas mažina sklerozinių procesų pažeistų bei patologiškų smulkių kapiliarų skaičių. Vietoj tokių pradedami funkcionuoti rezerviniai, iki tol nenaudoti dantenų kapiliarai. Jie yra lankstesni ir geriau maitina periodonto audinius. Todėl pagerėja dantenų kraujotaka, į jas patenka daugiau deguonies ir maisto medžiagų.

Masažo efektyvumas pasiekiamas tik reguliariai masažuojant dantenas. Todėl dantenas reikia masažuoti mažiausiai vieną kartą per dieną. Reikia patogiai įsitaisyti stovėti ar sėdėti. Dantenų masažo eiliškumas visada toks pat: pradeda glostymu, po to dantenos trinamos, vėliau spaudomos, pabaigoje vėl glostomos. Jei masažas atliktas teisingai, dantenose turėtumėte jausti malonią šilumą.

Kartais, kai neužtenka masažuoti tik pirštais pasiekiamas dantenų vietas, naudojami dantenų masažuokliai, kurie skirti dantenų viršūnėlių tarpdančiuose masažui.

Po masažo (su pastomis ar be jų) burną reikia praskalauti šiltu vandeniu, rekomenduojama su eliksyru. Tai gali būti ir burnos skalavimo skystis, ir paprasčiausia nesaldinta ramunėlių ar medetkų pravėsinta arbata. Tokio masažo trukmė – 5-7 minutės.

Bet kokiu atveju reikia atsiminti, kad dėl dantenų masažo būtina pasitarti su dantų gydytoju dar prieš pradedant jį atlikti. Pirmiausia reikia, kad gydytojas apžiūrėtų jūsų dantis, ar nėra kokių kliūčių atlikti dantenų masažą ar problemų, dėl kurių dantenų būklė masažuojant tik pablogėtų. Prieš pradedant masažuoti dantenas būtina pašalinti visus dantų akmenis, jo negalima daryti, jei sergate kai kuriomis burnos ligomis (pvz., stomatitu). Be to, paprašykite savo dantų gydytojo, kad jis parodytų, kaip teisingai daryti dantenų masažą – juk vienas pademonstravimas yra vertas tūkstančio čia parašytų žodžių!

Parengta pagal knygą Ю. А. Федоров, Г. П. Просверяк «Лучше предупредить, чем лечить. Советы стоматолога»